Už v roce 2006 se naši studenti stali kmotry Johna Slwibaye Nelsona z Haiti. Tehdy mu bylo devět let a kvůli chudobě rodiny navštěvoval teprve první třídu. Letos v červnu složil maturitní zkoušku na střední škole. Těžko říct, jak se mu bude v životě dařit, protože Haiti je stále stejně chudobné, navíc zmítané sociálními nepokoji a ohrožované tajfuny a zemětřeseními. Přesto má John díky vzdělání větší šanci získat na Haiti dobrou práci a přispět k lepší budoucnosti své země.
Proto se studenti naší školy rozhodli v projektu Adopce na dálku pokračovat a stali se kmotry šestiletého Justina z městečka Gonaives na Haiti.
Ostrovní stát Haiti je jednou z nejchudobnějších zemí světa, ve které se i za základní vzdělání musí platit školné. Přesto lidé na Haiti velmi usilují o to, aby jejich děti uměly číst a psát, protože pak mají možnost stát se třeba řemeslníkem nebo obchodníkem. Mají možnost vybřednout ze své nezměrné chudoby do menší chudoby právě prostřednictvím vzdělání a svého vlastního úsilí. Stát se kmotrem čili sponzorem vzdělání chudého dítěte z rozvojové země je to nejlepší, co můžeme těmto dětem dát.
I v letošním roce se uskutečnil na naší škole projektový den Adopce na dálku. 18. prosince uspořádala studentská firma třetího ročníku oboru Cestovní ruch pásmo přednášek a workshopů, na který si přizvala i odborníky z oblasti sociálních služeb. Dobrovolnice z Arcidiecézní charity v Olomouci pod vedením Lady Matyášové nabídly studentům zajímavá témata z oblasti dětské práce, chudoby nebo fair trade. Velmi zajímavé a přínosné byly pro studenty i odborné přednášky Kateřiny Linhartové z Poradny pro rodinu v Šumperku a ředitelky centra sociálních služeb Armády spásy v Šumperku Aleny Krejčí. Přednášející zaujaly studenty především svým odborným přístupem a příklady z praxe.
I letos mezi sebou studenti vybrali příspěvek na školné malého Justina. A protože se peněz sešlo více, než je výše školného, půjde přebytečná částka přímo na potřeby školy Sainte Maria Goretti v Baie de Henne na Haiti.
Dětí, pro které je základní vzdělání nedostupné, je na Haiti stále dost.
Jolana Maluchová