21. květen – Světový den migrace ryb
Světový den migrace ryb, který připadá na 21. květen, je jednodenní celosvětová oslava s cílem zvýšit povědomí o důležitosti volně tekoucích řek a migrujících ryb. Tuto akci zaštiťuje organizace World Fish Migration Foundation.
Nejen na tuto otázku se snažili odpovědět našim studentům dnes již bývalí absolventi naší školy (Zdeněk Vogl, Jiří Křesina a Miroslav Šváb), odborníci v oblasti hydrologie. Připravili si pro naše studenty stanoviště, kde byly představeny jednak nejznámější druhy žab, jejich biotopy a hlasy, kterými se běžně v přírodě ozývají.
Další stanoviště se týkalo ryb a jejich migrace, také perlorodka říční zde byla zastoupena. V prostředí České republiky se v souvislosti s migrační prostupností našich toků nejčastěji skloňují dva rybí druhy – úhoř a losos. Losos je tzv. anadromní – k výtěru migruje z moře do řek a úhoř je tzv. katadromní – z řek putuje k výtěru do Sargasového moře. Oba druhy po cestě potkávají celou řadu migračních bariér. Jedná se zejména o přehradní nádrže s elektrickými turbínami, které dokáží migrující populaci v lepším případě zastavit, v horším případě fyzicky zcela zlikvidovat.
U posledního stánku se žáci seznámili s makrozoobentosem (živočichové žijící u dna) a jejich významu pro vodní tok.
Na závěr studenti všech zúčastněných ročníků oboru EŽP a AGP dostali k vyplnění pracovní listy na lososovité ryby a bioindikátory čistoty vod jako zpětnou vazbu toho, co si z odborné přednášky zapamatovali.
Ing. Jaroslav Koňarik